ASIL - Asociácia ilustrátorov, o.z. en

Bratislava hra
2. 11. 2015

Bratislava dostala tento rok na Vianoce krásny darček. Spoločenskú hru – takú romantickú a krásnu, akou sa môže pochváliť len máloktoré hlavné mesto. Vydajte sa spoznávať Bratislavu 18. storočia, túlať sa uličkami starého mesta a stretávať výnimočných obyvateľov Prešporka formou stolovej hry.

Hra Bratislava osloví deti aj dospelých dvoma veľmi odlišnými stolovými hrami – akčnou historickou naháňačkou a prísnou univerzitnou skúškou v slávnej Academii Istropolitane.

Historická hra vychádza z reálií starého mesta Prešporok – herný plán bol navrhnutý na podklade starej historickej mapy. Nájdete na ňom hlavné ulice mesta, ale aj významné stavby, či zákutia, ktoré sú vám známe. Na podklade, ktorý vás očarí romantickou atmosférou barokového Prešporka sa premávajú figúrky dobových obyvateľov mesta – kráľovnej Márie Terézie, Johanna Wolfganga von Kempelena a Franza Xavera Messerschmidta. Panovníčka, vedec a sochár toto mesto dôverne poznali, žili v ňom a zažívali v ňom neuveriteľné príbehy. Táto hra vám niečo z tých príbehov odhalí. Za vizuálnym stvárnením hry stojí ilustrátor Miloš Kopták, ktorý zastrešil barokovú podobu herných figúrok ako aj hracej plochy – mapového podkladu Bratislavy.

Aj keď hra nie je vedomostná, ale napínavá akčná naháňačka, určite vás prekvapí množstvom informácií, ktoré sa v nej ukrývajú. Ak si vyberiete figúrku Kempelena – budete stavať pontónový most cez Dunaj; ak Messerschmidta, budete zbierať vyškerené charakterové hlavy. Hádajte, čím vás prekvapí figúrka Kata, či Márie Terézie.


Vedomostná hra na druhej hracej ploche vám dá možnosť stať sa absolventom slávnej Academie Istropolitany.  Musíte však dobre poznať svoje milované mesto a mať na svojej strane nielen rozum, ale aj šťastie. Ak totiž stúpite na políčko hlúpej náhody, múdra hlava vám nič nepomôže a ľahko prídete aj o to, čo ste už dávno dobre vedeli.


Bratislava hra: Hra je určená dospelým a deťom od 5 rokov. Trvanie cca 15 min. Pre 2–4 hráčov. Jazyk SK, EN.
Academia: Hra je určená dospelým a deťom od 6 rokov. Trvanie cca 15 min. Pre 2–4 hráčov. Jazyk SK.
Hru prináša detský concept-store Pán Medvedík. Nájdete ho na Grosslingovej 37 v Bratislave, alebo na www.panmedvedik.sk
Predajná cena: 35,90 Eur

Illustrations © Miloš Kopták, 2015