ASIL - Asociácia ilustrátorov, o.z. en

Knižná ilustrácia v slovenskej beletrii
18. 3. 2016

Zatiaľ pracovný názov novej výstavy, ktorú pre vás v tomto čase pripravujeme v kuchyni ASIL. Výstava bude súčasťou festivalu súčasnej slovenskej literatúry Anasoft litera fest 2016.

ASIL sa prezentuje prevažne ako združenie, ktoré sa venuje detskej ilustrácii. A oprávnene. Veľká väčšina našich ilustrátorov má svoje portfólio vyskladané z prác, ktoré majú bližšie k detskej, ako dospeláckej literatúre. Znamená to ale, že ilustrácia by mala byť výsadou hlavne detských kníh?

ASIL spoločne s Anasoft litera pre vás v týchto dňoch priprvuje výstavu, na ktorej sa s vami pozrieme, ako je na tom ilustrácia v slovenskej beletrii. Ilustrovalo sa viac kníh v minulosti, alebo v súčasnosti? Akí výtvarníci najčastejšie tvoria v tejto literárnej oblasti? Má ilustrácia v rámci knižnej produkcie pre dospelých nejakú kontinuitu, štýl alebo míľniky?

Aby sme pripravili kvalitnú prehliadku toho najzaujímavejšieho, s mravenčou vytrvalosťou triedime a prehrabávame záznamy z databáz knižníc, komunikujeme s pamätníkmi a premýšľame nad celkovou expozíciou. Viac ako 1700 ilustrovaných titulov od roku 1989 dalo trochu zabrať a teraz sa už tešíme na finálny výber a zaujímavé riešenie expozície v robustnom priestore CO skladu Divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Anasoft litera fest 2016 sa odohrá v termíne 25. – 30. 4. 2016. Kompletný festivalový program a informácie nájdete na webstránkach Anasoft litera ako aj na Facebooku.

Držte nám palce!

Foto © ASIL, 2016