ASIL - Asociácia ilustrátorov, o.z. en

Zázračný oriešok 2016
16. 5. 2016

V dňoch 17. – 20. mája 2016 sa v Piešťanoch uskutoční deviaty ročník festivalu rozhlasových rozprávok „Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“. Jeho súčasťou bude v stredu 18. mája aj vernisáž výstavy „Obrázky kúzelné i hávedné“ s ilustráciami Bystríka Vanča a Daniely Olejníkovej.

Na výstave ukážu naši ilustrátori svoje najnovšie práce veľkorysou expozíciou. Výstavný priestor Mestskej knižnice mesta Piešťany je známy svojim až scénografickým riešením výstav, ktoré často slúžia aj na ďalšiu pedagogickú prácu s ďeťmi a návštevníkmi knižnice. Posúďte sami, že knižná ilustrácia tak získava celkom nový rozmer.

výstava

Foto © archív Mestskej knižnice mesta Piešťany

Bystrík Vančo, tiež tvorca tohtoročnej ceny Zázračný oriešok, vystaví ilustrácie ku knihe Najmocnejšie kúzlo (Albatros, 2013) a Daniela Olejníková ilustrácie svojej najnovšej knihy Hávedník (Baobab / Artforum, 2015).

Cieľom festivalu Zázračný oriešok je prezentácia slovenskej rozhlasovej rozprávkovej tvorby a bez­prostredné stretnutie tvorcov s poslucháčmi rozhlasových hier a večerníčkov. Medzi návštevníkov festivalu tiež patria rodičia, pedagógovia a knižniční pracovníci, cieľom je aj vytvorenie spät­nej väzby a získanie poslucháčskych hodnotiacich názorov na 12 súťažných titulov z repre­zentatívnej vzorky vybranej  Rozhlasom a televíziou Slovenska.

Na festivale tak budú aj tento rok predstavené viaceré, pôvodne knižné diela, ktoré vo svojom papierovom vydaní boli napríklad aj výborne ilustrované. Z festivalového programu vyberáme: Malý princ, Slovenské rozprávky (Prvá kniha), Ako sa Ema prestala báť (ilustrácie Martina Rozinajová), Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová alebo Mimi a Líza.

Celý program festvalu si môžete pozrieť na webstránkach organizátora Mestskej knižnice mesta Piešťany.